EJOWELD®

Łatwe łączenie, spajanie różnych materiałów
 

EJOWELD® jest nowatorską i efektywną techniką montażu, opracowaną i wdrożoną przez specjalistów marki EJOT, stosowaną przez wiodących producentów motoryzacyjnych. Technologia ta umożliwia połączenie ze sobą różnych materiałów (metale lekkie / stal wysokowytrzymała) bez uprzednich czynności przygotowawczych (czyszczenie, usuwanie powłoki, wykonanie otworu wstępnego) przy użyciu zrobotyzowanego stanowiska montażowego.

EJOWELD® jest termomechanicznym procesem, podczas którego energia jest generowana poprzez tarcie pomiędzy obracającym się elementem i nieruchomą dolną blachą bazową. Prowadzi to do plastycznej deformacji elementu łączącego i wspawania się w blachę bazową.

Podczas procesu łączenia, element łączący przenika przez górną blachę i w ten sposób jest ona przymocowana pomiędzy blachę bazową i element łączący. Połączenie powstaje poprzez kombinację połączenia kształtowego, zamknięcia siłowego oraz termicznie wytworzonej lepkości.

Opracowana i opatentowana przez EJOT technologia EJOWELD® została zwycięzcą konkursu zorganizowanego przez Automotive News „2020 PACE Award“. Jest to wyróżnienie za najbardziej innowacyjne i doskonałe technicznie rozwiązania dla branży samochodowej.

EJOWELD® oferuje szereg istotnych zalet, do których zaliczyć można przede wszystkim:

• Brak otworu wstępnego

• Brak obróbki wstępnej i końcowej łączonych części

• Brak kruchych faz międzymetalicznych, ponieważ metoda funkcjonuje bez termicznie wytworzonej

lepkości pomiędzy aluminium i stalą

• Opanowanie w procesie różnic w rozszerzalności cieplnej aluminium i stali przy zmianach temperatury

• Możliwość łączenia wielu różnych grubości blach bez konieczności modyfikacji sprzętu montażowego.

JAK PRZEBIEGA PROCES MONTAŻU EJOWELD®?

Stalowy łącznik podczas procesu tarciowego przenika przez górną blachę (na przykład z aluminium) i zgrzewa się w dolną blachę, która wykonana jest ze stali wysokowytrzymałej. Tarcie, które wytwarzane jest poprzez odpowiednie sterowanie procesem i użycie właściwej siły docisku, wpływa bezpośrednio na stalowy łącznik. Wytwarzane podczas tarcia ciepło oddziałuje na stalowy łącznik i dolną blachę, jednakże temperatura topnienia nie zostaje osiągnięta.

Termicznie wytworzona lepkość występuje jedynie pomiędzy stalowym łącznikiem i dolną blachą, z kolei połączenie kształtowe oraz zamknięcie siłowe wytworzone są pomiędzy stalowym łącznikiem i górną blachą. W momencie, gdy główka stalowego łącznika osiąga górną blachę, następuje zatrzymanie obrotów i wzrost osiowej siły przyłożonej do łącznika. Właśnie wtedy proces zgrzewania tarciowego jest zakończony. Górna blacha jest zamocowana pomiędzy główką łącznika i dolną blachą. Łącznik w ten sposób wypełnia dwa oddzielne zadania podczas procesu montażu. Z jednej strony przenika przez górną blachę nie zmieniając jej cech, z drugiej strony generuje ciepło tarcia, które wytwarza montażowo pewne połączenie stal-stal.

EJOT wspiera klientów ma każdym etapie realizowanego projektu produkcyjnego. Począwszy od etapu projektowego, przechodząc z nimi przez kolejne etapy przygotowawcze, EJOT dokłada wszelkich starań, by produkcja seryjna przebiegała w sposób płynny i optymalny. Wykorzystując specjalistyczną wiedzę, na podstawie specyficznych wymagań klienta rozwija know-how dla wielu segmentów rynku. W przypadku technologii EJOWELD® oferuje szeroki zakres usług serwisowych, bogaty

pakiet szkoleń, czy prace rozwojowe, ukierunkowane na obecne i przyszłe potrzeby klientów.

1 2 3 4

DORADZTWO TECHNICZNE

​​​​​​​tel.: +48 34 35 10 744
      +48 606 306 487
​​​​​​​e-mail: rbar@ejot.com


IND-2020-PACE-Winner-Logo-EJOWELD-teaser.jpg
IND-EJOWELD-Technologie-EJOT.jpg

EJOWELD® Technologia

Zgrzewanie tarciowe EJOWELD® stosowane do połączenia dwóch blach bez potrzeby ich uprzedniego otworowania…


EJOWELD® Technologia

IND-EJOWELD-Service-EJOT.jpg

EJOWELD® Serwis

Oferujemy szeroki zakres usług począwszy od studium wykonalności po technologiczne wsparcie podczas startu produkcji


EJOWELD® Serwis

IND-EJOWELD-EJOT.jpg

EJOWELD® Produkty

Elementy tarciowe do wymagających zastosowań w motoryzacji…


EJOWELD® Produkty

IND-EJOWELD-Qualitaet-EJOT.jpg

EJOWELD® Jakość

Efektywny system monitoringu jest podstawą dla optymalnego zapewnienia jakości.


EJOWELD® Jakość

IND-EJOWELD-Anlagentechnik-EJOT.jpg

EJOWELD® System montażu

Możliwość zespajania ze sobą elementów wykonanych z różnych materiałów całkowicie bez obróbki wstępnej przy użyciu zrobotyzowanego systemu zgrzewania tarciowego.


EJOWELD® Montaż

IND-EJOWELD-Start-Karosse-EJOT-H.jpg

Video

Zobacz nasze filmy...


YouTube