Logo-quer-teaser.jpg

Od małego producenta gwoździ do globalnego gracza


Holding EJOT obchodzi stulecie. To międzynarodowy lider w zakresie innowacyjnych systemów połączeniowych. Historia marki to opowieść o niewielkim producencie, który stał się globalnym graczem.


Berghausen, Nadrenia Północna-Westfalia

Początki dzisiejszego Holdingu EJOT sięgają 1922 roku, kiedy Adolf Böhl rozpoczął produkcję gwoździ do butów w Berghausen, niewielkiej miejscowości w zachodnich Niemczech. Położone niedaleko uzdrowiskowego miasta, Bad Berleburga, przedsiębirostwo w pierwszych latach działalności rozwijało się bardzo powoli. Do wykonania istotnego kroku w przód musiało minąć sześć lat. Wtedy, z pomocą dwóch doświadczonych pracowników Böhl rozwinął technicznie produkcję, a w jego asortymencie znalazły się śruby z gwintem pierścieniowym, dzięki którym w kolejnych latach wysunął się na pozycję największego producenta tego produktu w Niemczech. Przed śmiercią Adolf Böhl przekazał przedsiębiorstwo swojemu siostrzeńcowi - Hansowi Wernerowi Kocherscheidtowi, młodemu prawnikowi z Bad Berleburga.
- Mój ojciec odziedziczył firmę w marcu 1960 roku, kiedy zmarł jego wujek, Adolf Böhl. Branża elementów złącznych nie miała w naszym regionie tradycji i mój ojciec chciał skoncentrować się na wykształceniu prawniczym oraz założyć kancelarię prawną – mówi Christian Kocherscheidt, Dyrektor Zarządzający Grupy EJOT.

Kamień milowy - PT®

Hans Werner Kocherscheidt zajął się dalszym rozwojem przedsiębirostwa i w 1965 roku przejął firmę Eberhard Jaeger z pobliskiego Bad Laasphe. Krok ten okazał się bardzo opłacalny, gdyż wiązał się z poszerzeniem rynku. Celem firmy cały czas pozostawała innowacyjna strategia jakości, która została następnie wdrożona wraz z rozwojem, produkcją i sprzedażą wkrętów fasadowych.

Przełomowym momentem w kształtowaniu marki było jednak wynalezienie wkręta PT® w 1978 roku. Do dziś jest to najmocniej kojarzony z marką produkt. Wyróżniającą go cechą był specjalny gwint odpowiedni do mocowania większości tworzyw termoplastycznych, które znane były w tamtym czasie. Opracowany przez inżyniera Hermanna Groβberndta wkręt PT® stanowił prawdziwą rewolucję, zapełniając równocześnie lukę w technice łączenia tworzyw sztucznych.

Hans Werner Kocherscheidt dostrzegł, iż Groβberndt posiada instynkt do śrub i technologii zastosowań. Przekonał go do przeprowadzki do Bad Laasphe. Właśnie on, wraz ze współtwórcą, Kurtem Ociepką, stworzył prototypy i wykonał ręcznie tysiące testów. Z wkrętem PT® oraz powiązaną z nim filozofią aplikacji EJOT stał się w latach 80. liderem branży przemysłowej w dziedzinie łączenia tworzyw sztucznych. Hermann Groβberndt przyczynił się również znacząco do rozwoju kolejnego opatentowanego wyrobu, jakim była Delta PT®.
- On właśnie był „mózgiem” naszych najlepszych produktów tamtych czasów: PT, DG, FDS, JT2 i JT3 i wielu innych – mówi Christian Kocherscheidt.

Ekspansja w Europie

Wraz z rozwojem europejskiego rynku wewnętrznego, w EJOT zmieniło się również podejście do obsługi europejskich rynków eksportowych. Postępująca globalizacja gospodarki doprowadziła do dalszego rozwoju firmy. Początek podboju Europy przez Grupę EJOT nastąpił w latach 80. Wtedy właśnie powstały pierwsze oddziały sprzedaży: EJOT Ecofast
w brytyjskim Glasgow i Leeds oraz oddział sprzedaży systemu mocowań w norweskim Oslo. W kolejnych latach, by być bliżej rynków, otwierane były również zakłady produkcyjne. Jeden z nich, będący obecnie największym w Holdingu zakładem produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, od 1998 roku działa w Polsce.

 


100portal75.PNG