EJOT dom pasywny

Czym się charakteryzuje i jak go zbudować

Dom pasywny

Czym się charakteryzuje i jak go zbudować?

Budynek pasywny jest szczelny i bardzo dobrze zaizolowany termicznie, a jego efektywność energetyczna - wysoka. Jego roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/m2.

Energooszczędność a przepisy

W ostatnich latach mocno podniesiono wymogi ochrony cieplnej budynków. Budując nowy dom spełnione muszą zostać przepisy dotyczące efektywności energetycznej. Wymagania te zostały określone w nowych Warunkach Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2021.

To właśnie ten dokument zobowiązuje do projektowania i wznoszenia budynków w standardzie nZEB (co oznacza niemal zeroenergetyczne budownictwo).

Dom pasywny - wyższy standard energooszczędności

Zużycie energii wyrażane jest w jednostce zwanej kilowatogodziną (kWh). Służy ona do określenia, ile energii zużywają poszczególne sprzęty domowe, jak również wyraża zapotrzebowanie na ciepło konieczne do ogrzania budynku. Zapotrzebowanie na energię jest indywidualne dla danego budynku i zależy od technologii wznoszenia budynku, zastosowanych materiałów oraz instalacji.

Podstawowa różnica pomiędzy budynkiem pasywnym a energooszczędnym polega na tym, że roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną pierwszego nie przekracza 15 kWh/m2, a domu energooszczędnego - 70 kWh/m2. Aby móc osiągnąć tak niski parametr EP, domy pasywne wymagają dodatkowych usprawnień, jak odnawialne źródła energii czy wentylacji z odzyskiem ciepła. W długoterminowym ujęciu taki budynek dostarczy korzyści w postaci zdecydowanie niższych rachunków.

Domy pasywne świetnie wpisują się w trend budownictwa ekologicznego. Buduje się je po to, aby zużywać jak najmniej energii. Temperaturę utrzymują dzięki doskonałej izolacji. Wymagają usytuowania na działce, która umożliwi zlokalizowanie części pomieszczeń od strony południowej, gdyż jest ona najlepiej nasłoneczniona. To właśnie tam wykorzystuje się okna pasywne, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, ale w przypadku takiego budownictwa szczególnie ważny jest układ pomieszczeń gwarantujący doświetlenie – i dogrzanie – każdego z nich, według potrzeb i ich przeznaczenia.

Budownictwo pasywne rozpoczyna się więc na etapie projektu, gdyż taki budynek wymaga zaangażowania wiedzy i umiejętności profesjonalisty w osobie projektanta. Dodatkowo w pasywnych domach wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperację. Wykorzystuje ona odzysk ciepła z wywiewanego zużytego powietrza do ogrzania świeżego powietrza. To właśnie rekuperacja zapewnia duże oszczędności w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, przez którą w niekontrolowany sposób ciepło ucieka z wnętrza domu, a dodatkowo poprawia w pomieszczeniach mikroklimat, gwarantując świeże, czyste powietrze z kontrolą temperatury punktu rosy.

Dom pasywny

Dom pasywny charakteryzuje się bardzo prostą, kompaktową bryłą bez balkonów, czy tarasów, co ogranicza powstawanie miejsc, przez które w niekontrolowany sposób mogłoby uciekać ciepło. Do newralgicznych miejsc, w których powstawać mogą ubytki należą przegrody zewnętrzne oraz wentylacja. Ucieczce łatwo i skutecznie zapobiec, decydując się na ocieplenie budynku. Dotyczy to jednak przeważnie domów poddawanych termomodernizacji. Budując nowy dom warto już na etapie projektu rozważyć pomysł wzniesienia domu pasywnego. Choć budowa takiego domu wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami, w perspektywie długofalowej generuje on duże oszczędności. Charakteryzują go świetne parametry izolacyjne przegród zewnętrznych i rozwiązania, które podczas eksploatacji takiego budynku ograniczają zużycie energii.

Dom pasywny - czym się charakteryzuje?

Dom pasywny

  • gromadzi energię potrzebną do ogrzania budynku i zatrzymuje ją wewnątrz niego
  • zużywa 5-15 kWh/m2 rok
  • charakteryzuje się bardzo prostą bryłą
  • strefa mieszkalna usytuowana jest od strony południowej, a pomieszczenia gospodarcze - od strony północnej
  • energię pozyskuje poprzez przeszklenia w przegrodach od strony południowej lub wykorzystuje energie odnawialną
  • ma bardzo dobrą izolację - zbudowany jest z materiałów o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U - dla domów pasywnych, zgodnie z Warunkami Technicznymi nie przekracza on 0,15 m2K
  • posiada szczelne okna, często nieotwieralne, wbudowane od strony południowej
NA PAŃSTWA PYTANIA ODPOWIE NASZ DORADCA 

Magdalena Szymaniak

tel. +48 728 93 77 30
e-mail: mszymaniak@ejot.com