Historia EJOT sięga początków XX wieku

Na całym świecie Grupa EJOT znajduje się na drodze wzrostu związanej z intensywną działalnością budowlaną, która charakteryzuje się tworzeniem nowoczesnej architektury przemysłowej. Najważniejsze projekty to otwarcie nowej hali produkcyjnej w Taicang/Chiny w 2013 roku, budowa centrum logistycznego i hali produkcyjnej 4.0 z warsztatem edukacyjnym w Bad Berleburg, jak również otwarcie Tech Center w Detroit/USA i Tokio/Japonia. Jako członek-założyciel i partner EJOT angażuje się w Automotive Center Südwestfalen (acs) w Attendorn, platformę badań i rozwoju oraz transferu wiedzy pomiędzy producentami samochodów, dostawcami i instytutami uniwersyteckimi w Południowej Westfalii. EJOT należy do elity innowacyjnej, „TOP 100" niemieckiej klasy średniej i zostaje nagrodzony w 2016 roku w kontekście niemieckich szczytów klasy średniej. Wraz ze śmiercią Hansa Wernera Kocherscheidta w kwietniu 2017 roku EJOT traci swojego założyciela, który przy maksymalnym osobistym zaangażowaniu i przedsiębiorczej wizji ukształtował grupę EJOT zatrudniającą 3300 pracowników na całym świecie i osiągającą obroty w wysokości ponad 500 milionów euro.
W 1984 roku zostaje wprowadzone logo EJOT dla wszystkich istniejących nazw firm. W tym samym roku powstaje również firma EJOT Baubefestigungen GmbH z siedzibą w Bad Laasphe. EJOT rozwija się w Europie, tworząc pierwsze biura sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Francji. Strategia ta będzie kontynuowana w sposób ciągły aż do momentu założenia własnych zakładów produkcyjnych. Grupa EJOT rozwija się również w Niemczech i otwiera drugi zakład produkcyjny w Bad Laasphe. 1993 EJOT przejmuje fabrykę śrub Tambach w Turyngii i tym samym staje się jednym z największych producentów małych śrub w Europie. Certyfikaty zgodne z DIN ISO 9001 i DIN EN ISO 14001 dokumentują wysoki standard jakości w EJOT. Wraz z uruchomieniem nowej hali produkcyjnej w Bad Berleburg umacnia się również produkcja w tym zakładzie.
W 2018 roku wprowadzona zostaje nowa śruba EVO PT®, kontynuująca historię sukcesu w dziedzinie bezpośrednich połączeń śrubowych w tworzywach sztucznych.
EJOT proaktywnie podchodzi do tematu cyfryzacji i opracowuje strategię z korzyścią dla pracowników i klientów.
W zakładzie w Turyngii w 2019 roku rozpoczyna się pierwsza duża rozbudowa produkcji. Nowy budynek o powierzchni 8000 m² tworzy przestrzeń dla maszyn sortujących EJOMAT® i wysyłki, a nowy, duży piec daje możliwość hartowania śrub FDS® na terenie zakładu. 
Pandemia koronawirusa pogrąża świat w kryzysie, jednak branża budowlana okazuje się na niego odporna. Wspólnym wysiłkiem udaje się pokonać kryzysowy rok zaskakująco dobrze.
W 2021 r. rozpoczęto prace budowlane nowego zakładu w  Cercesköy w Turcji, którego budowa zostaje ukończona rok później. Rok 2022 to rok pełen działań, projektów i celebracji 100-lecia Grupy EJOT - niestety również rok, w którym wojna na Ukrainie ukazuje, jak łatwo sprawy mogą się skomplikować, a to, co zostało osiągnięte, może zostać zagrożone. Podczas obchodów jubileuszu w zakładzie w Turyngii zainaugurowano nową linię nakładania powierzchni antykorozyjnej w postaci cynku lamelowego.
W roku 2000 następuje reorganizacja struktury grupy, spółki zostają włączone do EJOT Holding GmbH & Co. KG oraz powołana zostaje radę nadzorczą dla spółki holdingowej. W trakcie dalszego rozwoju międzynarodowego w Europie, Ameryce i Azji powstaje pierwszy azjatycki zakład produkcyjny EJOT Fastening Systems w Taicang w Chinach oraz spółka Joint Venture EJOTATF w Meksyku. W Bad Laasphe zostaje uruchomione nowe centrum logistyczne dla branży Building Fasteners. Dla EJOT, jako firmy rodzinnej, istotne znaczenie ma pogodzenie kariery zawodowej z rodziną, dlatego też w 2011 roku firma EJOT otrzymuje certyfikat „audit berufundfamilie".
W 1922 roku w małej wiosce Berghausen koło Bad Berleburg w powiecie Siegen-Wittgenstein Adolf Böhl zakłada firmę o tej samej nazwie. Po śmierci Adolfa Böhla w 1960 roku firmę w posiadanie obejmuje jego bratanek Hans Werner Kocherscheidt. W 1965 roku następuje przejęcie fabryki śrub Eberhard Jaeger w sąsiednim Laasphe. Rozpoczęta strategia dywersyfikacji jest kontynuowana w latach 70.  wraz z rozpoczęciem produkcji z tworzyw sztucznych. Oprócz elementów formowanych wtryskowo produkuje się również wysokiej jakości elementy złączne w kombinacji tworzywa sztucznego i metalu. Pod koniec lat 70. asortyment zostaje rozszerzony o mocujące elementy izolacyjne do izolacji termicznej w budownictwie mieszkaniowym. W tym sektorze EJOT staje się liderem rynku i pokrywa około 80 % zapotrzebowania w Niemczech. Jedną z najważniejszych innowacji technicznych EJOT osiągniętych pod koniec lat 70 było wynalezienie PT®, samogwintującej śruby do tworzyw termoplastycznych, która stała się wiodącym na rynku produktem.